Thuja Smaragd 35-45cm 33kč, vše pro vaši krásnou zahradu na jednom místě

Prima Zahrada

Thuja Smaragd 35-45cm 33kč - detail produktu

katalog zboží > Živé ploty > Jehličnaté živé ploty

fotka 1 fotka 2 fotka 3

Thuja Smaragd 35-45cm 33kč

nejprodávanější


Cena: 33,- Kč
Dostupnost: více než týden

Popis:

Tůje Smaragd  nebo Zerav západní Smaragd, latinsky Thuja occidentalis Smaragd je jednou z nejpěknějších a nejvysazovanějších tůjí na živé ploty z jehličnanů. Thuja Smaragd působí velmi elegantním dojmem, je velmi hustá a kompaktní a drží sytě zelenou - smaragdovou barvu i během zimního období, kdy naopak některé jiné tůje hnědnou. Tyto tůje doporučujeme vysazovat do živých plotů ve sponu po 50ti cm, tedy po půl metrech.

Tato nezaměnitelná a nádherná thuje vznikla prvně r. 1950  sport-mutací v dánské školce v Kelleris z větvičky  z mateční thuje Kelleriis Viridis, školkař D.T. Poulsen. Naštěstí nebyla nikdy licenčně vedena a tak se velmi rychle rozšířila po Evropě a ve vhodných klimatických oblastech i po světě. U nás je to nejvíce vysazovaná thuje do živých a sytě zelených  plotů. Smaragdově zelená i v zimě, také v tom je tato thuje skvělá, oproti mnohým semenáčům z thují, které v zimě zcela zhnědnou, takže to vypadá, jakoby uschly. Semenáče se do živých plotů nehodí, i proto, že rostou rozdílně a rozdílnou rychlostí. Živý plot je pak nesouměrný. Thuje Smaragdy lze množit jedině řízkováním, nikoliv výsevem semínek..Naše thuje máme všechny množeny řízkováním..

Sazenice Thuje Smaragd jsou hrnkované s dobrým kořenovým balem. Osobní odběr je možný po mail.nebo tel. domluvě. Jinak zasíláme na dobírku pilnými  balíky. Při větším odběru PPL službou, nebo dovezeme, větší množství můžeme i pomoci vysadit na stanovišti.

 Zajímavost, citace ze stařičkého kalendáře z r. 1899:    Zerav  (thuja)  hodí se k dělání plotů neproniknutelných, v zimě v létě zelených a úhledných....(citováno z kalendáře)....

Ohledně výsadby a zálivky:

Při výsadbě thují používáme přídavek kvalitního kompostu, nebo aspoň pytlovaného substrátu s příměsí  rašeliny. Jamky před výsadbou důkladně prolijeme vodou a po vysazení thují, rovněž. Pak thuje zaléváme důkladně, ale podle počasí, v horkém létě i denně. V chladnějších dnech jednou za dva až tři dny, zase podle citu, aby půda byla vlhká, nikoliv velmi častým zaléváním trvale přemokřená. Totiž vzácně se může  stát, že thuje takzvaně "ulijeme", to pak i semtam nějaká thuje může uhnít. Je to o citu, chce se to naučit, kolik je rozumná zálivka.

My ve školce thuje zaléváme v horkých dnech i dvakrát denně. Ale thuje jsou vysazeny do poměrně dost propustného hnojivého substrátu, který je dost vysýchavý a i v květináči-kontejneru je potřeba zálivky jiná a náročnější, než u thuje, která již je vysazena na stanovišti.Na stanovišti je  situace se závlahou již mnohem lepší. Navíc thuje s dobrým kořenovým balem po výsadbě poměrně brzo a rychle začne prokořeňovat do okolní zeminy, čímž se pak již je schopna sama zásobovat aspoň zčásti potřebnou vodou. Hlavní intenzita zálivky je tedy bezprostředně po výsadbě a v horkých dnech. To můžeme i jednou nebo dvakrát denně, ale jen po nezbytně nutnou dobu, pak zálivku přizpůsobíme a zmírníme.

Objednat

ZbožíCenaPočet kusů
Thuja Smaragd 35-45cm 33kč33,- Kč
koupit